Hoppa till huvudinnehållet

Seger i debuten för Rosvall: ”Hade inga förhoppningar alls”

Publicerad:
Martin Rosvall, längst till höger, trivdes i uppförsbackarna och säkrade sin första seger i Sotarblixt.
Martin Rosvall, längst till höger, trivdes i uppförsbackarna och säkrade sin första seger i Sotarblixt. Foto: Zeb Börjesson

Det var nya segrare i både herr- och damklassen när löpartävlingen Sotarblixt trailrun avgjordes under helgen.

I söndags så arrangerade CrossFit Mejeriet den elfte upplagan av Sotarblixt trailrun. Trots det osäkra vädret så lockades 29 personer till startlinjen.

– Det brukar vara ganska tunt på föranmälningarna och ganska många efteranmälningar. Med det sagt var det väl inte det optimala vädret att få till många efteranmälningar, säger Erik Nordlöf som var med och arrangerade loppet.

Innan starten för det elva kilometer långa loppet arrangerades det även en kortare variant för barn. Ett lopp som var mycket uppskattat bland de unga enligt Nordlöf:

– Jag märkte att de flesta som sprang barnloppet valde att springa ett varv till så uppenbarligen var det uppskattat.

Vinst för debutant

När det väl var dags för löparna att springa Sotar Blixt-leden så var det Sunne SLF:s löpare Martin Rosvall som var först att korsa mållinjen. Något som han inte hade tänkt sig innan.

– Jag hade inga förhoppningar alls. Jag har aldrig sprungit här förr och jag satsade bara på att få ett bra träningspass. En vinst var inte något jag tänkte på, berättar Rosvall.

För att kunna bärga segern var Martin Rosvall tvungen att springa ifrån sin träningskamrat:

– Jag vet att han är bra på att springa nedför och jag tänkte ska jag ha en chans mot honom idag får jag följa på. De andra följde inte på och jag visste att jag var starkare än han uppför så jag tryckte på och blev själv. Sen var jag själv, säger en trött Martin Rosvall som kom in på tiden 54:45.

Tuff terräng

Först i mål i damklassen var Emma Bonté som var osäker till start.

– Vi bestämde oss i morse och anmälde oss kvart i tolv här på efteranmälan. Jag har varit med något tidigare år mest för skojs skull och det var det i år också, säger en sliten Bonté som kom in på tiden 1:14:14.

Emma Bonté anmälde sig sent – men var desto snabbare på den tuffa banan och tog hem segern i damklassen.
Emma Bonté anmälde sig sent – men var desto snabbare på den tuffa banan och tog hem segern i damklassen. Foto: Zeb Börjesson

Efter målgången var det en Emma Bonté som berättade om en tuff bana:

– Början är absolut värst. Det är bara uppför. Det gäller att inte ta ut sig, men samtidigt ska man inte springa för sakta. Har man dock tagit sig genom det första så klarar man sig sen.

Lite mer krafter

Likt herrarnas vinnare så var även Bonté tvungen att springa ifrån sin kompis som hon sprang med i början av loppet.

– Efter vattenstationen hade jag lite mer krafter och då sa hon till mig att köra, avslutar damvinnaren.

Bästa hemmalöpare var Petter Karlsson som representerade Arvika IS som sprang in på en tredje plats med tiden 58:14.

AIS-löparen Petter Karlsson sprang till sig en tredjeplats i herrklassen.
AIS-löparen Petter Karlsson sprang till sig en tredjeplats i herrklassen. Foto: Zeb Börjesson

Artikeltaggar

Arvika ISFriidrottMartin RosvallSotarblixt trailrunSunne

Så här jobbar Arvika Nyheter med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.