Hoppa till huvudinnehållet

Många kom för att fira nationaldagen på Sågudden: ”Helt fantastiskt!”

Publicerad:
Cristina Marcu och Gelu Alexandru och barnen firade nationaldagen och sina svenska medborgarskap på Sågudden i Arvika.
Cristina Marcu och Gelu Alexandru och barnen firade nationaldagen och sina svenska medborgarskap på Sågudden i Arvika. Foto: Paulina Haglund

Strålande sol, musik, glädje och välkomnande av nya svenska medborgare.

Sveriges nationaldag firades på många håll den 6 juni.

– Det är jättekul! Varje år firar vi nationaldagen, säger Khaldoun Alghanem, som firade på Sågudden i Arvika.

Det blev en festlig nationaldag. Den 6 juni i år var det exakt 500 år sedan Gustav Vasa valdes till Sveriges kung. Sågudden i Arvika var ett av många ställen där man firade.

Från torget gick Arvika stadsmusikkår. Intill Kyrkvikens vatten bjöds det sedan på mer musik av Musikskolans stråk- och dragspelselever och SFI-kören. Under eftermiddagen välkomnades nya svenska medborgare under den traditionsenliga medborgarceremonin.

 Arvika stadsmusikkår tågade ut till Sågudden på nationaldagen 6 juni.
Arvika stadsmusikkår tågade ut till Sågudden på nationaldagen 6 juni. Foto: Paulina Haglund

I vimlet bland glada nationaldagsfirare fanns Cristina Marcu och Gelu Alexandru och barnen Selma, en månad gammal, och Theodor, tre år.

Medborgarskap

Cristina och Gelu flyttade från Rumänien till Sverige 2016. I dag jobbar båda i Sverige och de har köpt hus här. I april förra året fick familjen svenskt medborgarskap, berättar Gelu. Och i år, på nationaldagen, uppmärksammades deras medborgarskap på Sågudden.

– Vi trivs väldigt bra! Vi bor i Jössefors utanför Arvika, säger Gelu.

Firar varje år

Några som också firade nationaldagen på Sågudden i Arvika var Khaldoun Alghanem, Konay Ibrahim och barnen Sardjan, 5, Rital, 2, och Taim, 7.

– Det är jättekul! Varje år firar vi nationaldagen. Vi tycker om det här landet, vi tycker om det så mycket och trivs. Nu har vi en stor familj här. Vi jobbar här och barnen går i skolan, så det är kul med den här dagen, säger Khaldoun Alghanem.

Alla barn i familjen fastnade inte på bild den här gången – men att fira Sveriges nationaldag har blivit en tradition hos familjen.

– Barnen väntar på den här dagen varje år, de säger ”pappa, jag vill ha en gul tröja”, säger Khaldoun.

Khaldoun Alghanem och Konay Ibrahim tillsammans med barnen Sardjan, 5, Rital, 2, och Taim, 7.
Khaldoun Alghanem och Konay Ibrahim tillsammans med barnen Sardjan, 5, Rital, 2, och Taim, 7. Foto: Paulina Haglund

Sjuårige Taim fick även fira sitt svenska medborgarskap under nationaldagen. Han blev svensk medborgare förra året. Under medborgarceremonin fick han hämta diplom och en blå-gul bordsflagga.

En som det lyste om under nationaldagsfirandet var Mazin, 5 år. När AN träffade honom hade han precis fått ta emot ett diplom och höll glatt upp en svensk flagga.

Nationaldagen lockade många. En av dem var femårige Mazin, som också firade sitt svenska medborgarskap.
Nationaldagen lockade många. En av dem var femårige Mazin, som också firade sitt svenska medborgarskap. Foto: Paulina Haglund

Mazin firade tillsammans med sina syskon och mamma Rihanna Adan Omar och pappa Saki Ismail, som kommit hit från Somalia.

– Han är jätteglad. Mycket glädje. Helt fantastiskt! säger Rihanna.

Födelsedag

Familjen hade mycket att fira den här dagen: medborgarskap, nationaldagen – och Rihannas födelsedag.

Rihanna fyllde 29 år.

– Vi firade hemma, hade födelsedagsfest, säger Saki.

– Det är trevligt folk här i Arvika och alla känner alla. Vi har många vänner här. Vi trivs bra i Arvika, säger han.

Men det finns en önskan som familjen bär:

– Jag hoppas att min fru också ska bli svensk medborgare, än har hon inget personnummer här i Sverige. Hon har utvisats och är tillbaka från Italien, säger Saki.

Här firar Mazin (längst fram i mitten) tillsammans med familj och vänner. Mamma Rihanna och pappa Saki hade mycket att fira. De hoppas också att alla i familjen en dag ska få svenskt medborgarskap.
Här firar Mazin (längst fram i mitten) tillsammans med familj och vänner. Mamma Rihanna och pappa Saki hade mycket att fira. De hoppas också att alla i familjen en dag ska få svenskt medborgarskap. Foto: Paulina Haglund

Många besökte Sågudden

Kommunfullmäktiges ordförande Lars-Ove Jansson (S) höll i medborgarceremonin på Sågudden, något han gjort sedan 2016. I år lockade familjefesten ut rekordmånga i det fina vädret:

– Någonstans mellan 450 och 500, så många har vi nog aldrig varit, säger Lars-Ove Jansson.

Sammanlagt var det 116 personer som blev nya svenska medborgare i Arvika förra året, berättar Lars-Ove Jansson. Av dessa var det ett 40-tal som valde att delta i ceremonin på nationaldagen.

– Jag hoppas att folk fortsätter vara glada nu på den här nationaldagen. Att de som nu har blivit medborgare passar på att använda fikabiljetten och går på Såguddens kafé och njuter en stund, och att en och annan finner vägen till torget och även Trefaldighetskyrkan ikväll, säger Lars-Ove Jansson.

Se fler bilder från familjefesten på Sågudden nedan:

Många letade sig ut i solen på nationaldagen.
Många letade sig ut i solen på nationaldagen. Foto: Paulina Haglund
Nationaldagen firades bland annat på Sågudden.
Nationaldagen firades bland annat på Sågudden. Foto: Paulina Haglund
Det bjöds på sång och musik.
Det bjöds på sång och musik. Foto: Paulina Haglund
 Cristina Marcu och Gelu Alexandru firade sina svenska medborgarskap tillsammans med barnen.
Cristina Marcu och Gelu Alexandru firade sina svenska medborgarskap tillsammans med barnen. Foto: Paulina Haglund

Artikeltaggar

ArvikaGustav VasaKyrkvikenLars-Ove JanssonMänskligtNationaldagenRumänienSåguddenTrefaldighetskyrkan

Så här jobbar Arvika Nyheter med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.