Hoppa till huvudinnehållet

Vårkonsert i Mangskogs kyrka

Publicerad:
Mangskogs kyrka.
Mangskogs kyrka. Foto: Kristina Green

Det blir stor vårkonsert i Mangskogs kyrka på lördag när församlingens körer sjunger tillsammans med musikerna Martin Hultén, elgitarr, Nisse Liljedahl, elbas och Robert Henriksson, piano.

Programmet är varierat och rör sej bland flera genrer men temat är vår, luft och vindar. Det blir musik av bla Georg Riedel, Edvard Grieg, Bob Dylan, Bengt Hallberg, Göran Bryntesson och Sven-Ingvars blandat med musik ur musikalerna Fame och Såsom i himmelen.

Solister ur körerna är bland andra Lousanne Wennerström, Anna Enander och Göran Bryntesson. Konserten leds av församlingens kantor Anna Tunström.

Artikeltaggar

Bengt HallbergBob DylanEdvard GriegFörsamlingarGeorg RiedelGöran BryntessonKonserterKörerMusikSven-Ingvars

Så här jobbar Arvika Nyheter med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.