Hoppa till huvudinnehållet

Pengaregnet förändrade föreningens år: ”En välbehövlig skjuts”

Publicerad:
Spelföreningen i Arvika, Sparv, fick pengar till att prova ett nytt grepp under året.
Spelföreningen i Arvika, Sparv, fick pengar till att prova ett nytt grepp under året. Foto: Helena Gärdt

Förhoppningarna var små – men när pengarna kom blev resultatet stort för Arvikaföreningen Sparv.

Satsningen på spelkafé drog till sig många nya spelsugna.

– Det gav oss väldigt mycket energi, säger ordförande Helena Gärdt.

Helena Gärdt, ordförande för spelföreningen Sparv i Arvika, säger själv att hon ”kastade ihop” ansökan om projektbidrag från Postkodsstiftelsen.

Det föll väl ut.

Föreningen fick till och med mer pengar än de sökte. De 38 000 kronorna lades på ett spelkafé som arrangerades vid elva tillfällen.

Något som väckte nytt liv hos Sparv.

– Efter pandemin var det lite låg energi i föreningen och svårt att få igång verksamheten. Att vi fick pengarna var lite av en chock. Det gav oss väldigt mycket energi och blev en välbehövlig skjuts framåt, säger Helena Gärdt.

Normalt sett håller föreningens omkring hundra medlemmar till i en källarlokal på Ritz. I och med spelkafét ville man synas för fler – och att flytta upp en våning gav resultat. Varje tillfälle fanns två betalda värdar på plats.

”Inga plastarméer för tiotusen”

– Vår tanke var att tillgängliggöra och synliggöra. Vi snittade 30 personer per träff och det var dubbelt så mycket än vad vi räknat med. Många vi aldrig sett innan så vi nådde dem vi siktade på. Det var mer fokus på det sociala, inga tjocka regelböcker eller plastarméer för tiotusen.

Alla typer av spel – tv-spel, datorspel, rollspel, kortspel, figurspel och mer därtill – gäller på Sparv.

– Vi är till för alla spelare. Är du intresserad av någon form av spel finns det garanterat något för dig hos oss.

Och spelkafét – det kan återkomma även utan projektpengar.

– Har man inte provat spela i grupp tycker jag absolut man ska göra det, säger Helena Gärdt.

Artikeltaggar

ArvikaDatorspelRitzRollspelSpel

Så här jobbar Arvika Nyheter med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.