Hoppa till huvudinnehållet

Tredje gången gillt för folkparksstämman

Publicerad:
Willy Tunér föreslås som ny ordförande för Föreningen Folkets Park. Han utmanar sittande ordförande Marika Jakobsson nu när föreningens årsstämma nummer tre är tänkt att avgöras.
Willy Tunér föreslås som ny ordförande för Föreningen Folkets Park. Han utmanar sittande ordförande Marika Jakobsson nu när föreningens årsstämma nummer tre är tänkt att avgöras. Foto: Hans-Åke Henriksson

Tredje gången gillt. I morgon kväll (23/6) ska Föreningen Folket Parks två gånger avbrutna årsstämma avgöras.

Folkparksförening har turbulenta år bakom sig och nu har det även varit turbulent runt årets stämma. Stämma nummer ett, som påbörjades den 28 april, avbröts då röstlängden enligt deltagare inte följde stadgar och lagstiftning.

– Två medlemmar, bland annat Arvika kommun, hade inte lämnat in sina fullmakter i tid och då beslutade stämman att det var mest schyst att ajournera mötet, säger föreningens ordförande, Marika Jakobsson.

Kommundirektör Hans Karlsson, som företrädde kommunen på stämman, säger så här om detta.

– Att stämman första gången bordlades var jag delaktig i eftersom det var inte var entydigt hur röstlängden såg ut.

Telefonsamtal

Stämma nummer två blev aldrig av då mötesordförande fick – som hen uppfattade – obehagligt telefonsamtal från en utomstående.

– Någon av de här personerna som håller på och rotar i allt som rör parken har kontaktat vår mötesordförande på ett sätt som hen tyckte var väldigt obehagligt, sa Marika Jakobsson till VF i samband med detta.

Val av ordförande

Nu är det dock enligt planerna dags för ett tredje försök att genomföra årsstämman – med en ny mötesordförande.

Bland mötespunkterna finns val av ny ordförande där nämnda Marika Jakobsson utmanas av Willy Tunér. Tunér är till vardags ordförande i IF Metallklubben på Volvo CE.

– Detta är upp till stämman att avgöra, säger Marika Jakobsson.

– Jättesvårt att veta hur stort stödet är, säger Willy Tunér.

Svar ges på stämman

Jakobsson är valberedningens namn, Tunér Arvika kommuns.

– Tunér skulle bli en utmärkt ordförande och kommer att få våra röster. Hur övriga kommer att lägga sina röster visar sig på stämman, säger Hans Karlsson.

Föreningens årsmöte skjuts upp – efter ”obehagliga” samtal

Artikeltaggar

Politik

Så här jobbar Arvika Nyheter med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.