Många musikkarriärer har tagit fart på Ingesund.
Rockbandet Kickstiff vill vara näst på tur.
Debutsingeln är släppt och det jobbas på nya låtar.
– Inom en snar framtid hoppas vi på mer musik, säger trummisen David Svenske.
David Svenske, trummor. Pontus Eriksson, bas och sång. William Hult Nilsson, gitarr. Oscar Larsson, gitarr.
Tillsammans utgör de det nystartade rockbandet Kickstiff. De tre förstnämnda pluggar andra året på Ingesund. Oskar anslöt i ett senare skede och de fyra trivs ihop.
– Mycket handlar om att vi har samma grundtanke när det kommer till musik. Personkemin är väldigt bra och det känns naturligt att jobba tillsammans, säger David Svenske.
AC/DC och Status Quo inspiration
Inriktningen var given och inspiration hämtas från favoritbanden – men de vill framstå på sitt egna sätt.
– Vi lyssnar väl på mycket olika allihop, men rocken förenar oss. Tanken är att hitta vårt eget sound någonstans mellan AC/DC och Status Quo, säger David.
Debutsingeln ”Electric” släpptes i augusti efter att ha arbetats fram under vår och sommar. Willam Hult Nilsson, pekas av övriga medlemmar ut som den främst avgörande i arbetet bakom.
– Grundriffet kom bara till mig, lite från ingenstans, när jag satt tillsammans med trummisen. säger William.
Hur vill du beskriva låten?
– Det är vår första, en start. Texten kom egentligen också bara till av att jag sjöng det som kom till mig. Jag improviserade, det blev som det blev.
– Och det blev bra, säger Pontus.
Minnesvärt förstagig
Omkring samma tidpunkt som för låtsläppet hölls också den första av hittills tre spelningar.
– Det var i Lysvik, den 28 augusti, säger David.
– Det datumet sitter. Det glömmer jag inte. Vi hade 20 pers från skolan med som tittade. De var ett enormt stöd, fortsätter han.
I väntan på mer egensläppta låtar spelar de också covers.
– Vi försöker jobba fram eget material och bara köra med det på sikt. Dit kommer vi komma.
”Kommer hända saker”
Responsen har varit fin så här långt.
– Jag är väldigt nöjd med vart vi kommit hittills. Feedbacken har varit bra, jag tror folk blev lite småchockade över att det är vi som gjort den låten, positivt överraskade, säger Pontus.
Varifrån kommer namnet Kickstiff?
– Vi drog fram en stor ordlista i vår gemensamma chatt. Tanken var att sätta ihop två olika ord till ett namn, ett från Pontus och ett från mig. Till slut landade vi i det här, säger William.
Bandet är inne i en intensiv period av skrivande och mycket tid i studion. Mer – både låtar och spelningar – är på gång.
– Vi är i planeringsstadiet och kan inte säga så mycket mer än att folk ska vara uppmärksamma. Det kommer hända saker, Arvikaborna ska hålla utkik, säger Pontus.
– Kulturlivet är stort här och det känns bra att Arvika blivit en hemmabas för oss, trots att vi inte är härifrån, säger David.
Lyssna på Kickstiff-singeln ”Electric” på Spotify eller Youtube.