Konsertföreningen anordnar digital konsert

Publicerad:
Konsert med Olle Persson och Mats Bergström

Arvika konsertförening anordnar under onsdagskvällen en digital konsert med Olle Persson och Mats Bergström.

Olle Persson, baryton och Mats Bergström, gitarr, är ett musikaliskt radarpar som i ”En enkel visa” bland annat bjuder på musik av Peterson-Berger, Bo Nilsson och Olle Adolphson.

Både Olle Persson och Mats Bergström är ledamöter i Kungliga Musikaliska Akademien.

Utöver konserten kommer gitarrister och sångare på Musikhögskolan Ingesund kommer under ett par dagar att arbeta tillsammans med Olle Persson och Mats Bergström

Onsdagens konsert är ett samarrangemang mellan Musikhögskolan Ingesund, Arvika konsertförening och Arvika Jazz & Blues.

Artikeltaggar

ArvikaArvika konstföreningMusikMusikhögskolan Ingesund

Så här jobbar Arvika Nyheter med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare