I stort sett alla förberedelser är klara - men själva banan står i Spanien.
Den efterlängtade padelbanan vid tennisbanorna i Styckåsskogen får därmed vara efterlängtad ett tag till, i skuggan av coronavirusets framfart.
– Det är stopp i hamnarna i Spanien, förklarar tennisklubbens Lars Månsson.
– Först var det de spanska montörerna som inte kunde komma och sedan när de löste det, så var det helt stopp i hamnarna.
När väl den biten löst sig ska det dock gå fort. I stort sett allt förberedelsearbete med grunden är gjort och nu är det bara asfalten som ska på.
– Det tar ungefär 3-5 dagar att montera den, fortsätter Månsson, som är hoppfull för hur det kommer att bli när allt är på plats.
– Det kommer att bli riktigt läckert. Det är en panoramabana med glas och kommer att bli en väldigt fin bana.
Att man väntar på banan betyder dock inte att den övriga verksamheten står still - snarare tvärtom.
– Det är nästan fler som spelar nu än det brukar vara, det är fullbokat hela dagarna.
Väntar på grus
Tennisen uppfyller ju naturligt de flesta av kraven från myndigheterna, med både distans och inte alltför många människor på banan samtidigt, vilket varit gynnsamt nu när fler och fler är ute och vill röra på sig.
Själva utomhusbanorna har dock inte öppnat än, med undantag av minitennisen.
– Utomhusbanorna är för mjuka än så länge, men vi har beställt hem grus och kan börja kratta och göra i ordning efter påskhelgen.